foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


95 7620355
zsp.drezdenko@wp.pl

Egzaminy zewnętrzne

Tłumacz strony

 

 

Drezdenecka misja załogowa na Kraków

 

Jako wolontariusze szkolnego Koła Caritas  przy Zespole Szkół Ponadgimnazialnych w Drezdenku działamy krótko, bo od początku roku, ale w tym czasie zrobiliśmy wiele dobrych rzeczy. Przygotowaliśmy między innymi  kilkaset paczek świątecznych dla potrzebujących dzieci i młodzieży z naszej gminy, pomagaliśmy podczas Diecezjalnego Dnia Dziecka w Rokitnie organizując gry i zabawy dla maluchów, współorganizowaliśmy piknik rodzinny w Parku Kultur Świata w Drezdenku, gdzie dla kilkuset rodzin obsługiwaliśmy catering i robiliśmy animacje dla dzieci, czy też ostatnio włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Caritas „Tornister pełen uśmiechów”.  Działamy w tak skuteczny i  spektakularny sposób, że odbiło się to szerokim echem nawet w publicznych mediach (min. TVP 3, Zielonogórsko-Gorzowskim Gościu Niedzielnym, na portalu internetowym Radia Maryja). Nie chodzi nam o to, aby pomaganie innym było drogą do tego aby zaistnieć medialne, ale uważamy że promocja naszych dokonań jest bardzo ważna. Dzięki temu zdobywamy więcej sponsorów, przychylność władz samorządowych a przede wszystkim przyłącza się do nas coraz więcej młodych, pełnych pasji kolegów, a docelowo zyskuje na tym potrzebująca naszego wsparcia lokalna społeczność. Mając tak wysoką motywację do pomagania innym, stwierdziliśmy również że wolontariat może być drogą do osobistego samorozwoju, nawiązania nowych kontaktów i przyjaźni czy  też realizacji pasji życiowych. Wielu z nas marzy o karierze zawodowej u najlepszych pracodawców, o założeniu własnej, prężnie rozwijającej się firmy,  czy też o ciekawych wyjazdach związanych z wolontariatem, nawet w najdalsze zakątki ziemi.

Dzięki szansie jaką dają fundusze z budżetu Inicjatyw Obywatelskich „Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe” , jako grupa nieformalna „Drezdeneccy Wolontariusze” pod opieką Stowarzyszenia Alternatywna Gmina w Drezdenku,  postanowiliśmy więc zrealizować projekt „Drezdenecka misja załogowa na Kraków”.

Pierwszą fazę przedsięwzięcia mamy już za sobą. Odbyliśmy niesamowitą podróż do Krakowa, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z działaniami wolontariuszy skupionych w Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz  Salezjańskim  Wolontariacie Misyjnym „Młodzi Światu”.  Spotkaliśmy tam ludzi pełnych zaangażowania w niesienie pomocy innym, którzy przekazali nam swoją pozytywną energię i wskazali jak skutecznie działać. Naszym udziałem stały się interesujące zajęcia i warsztaty integracyjne prowadzone przez  prawdziwych pasjonatów,  pracujących jako wolontariusze w najdalszych zakątkach ziemi.

 Oczywiście zwiedziliśmy Kraków z największymi jego atrakcjami na czele, czyli Starym Rynkiem i Wawelem, a także Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz tamtejsze Centrum Jana  Pawła II. Planując „Drezdenecką misję załogową na Kraków” mieliśmy świadomość, że „nasi” już tam są. Pomoc wywodzących się z naszej gminy księży Łukasza Bugały oraz Tomasza Szatanika była kluczowa dla projektu. Dzięki nim mieliśmy udostępniony bezpłatny nocleg w obiektach przyklasztornych Kościoła pw. Bożego Ciała w Krakowie. Serdecznie im już teraz serdecznie dziękujemy, pamiętając o wsparciu także innych osób, którym podziękujemy w sposób specjalny po zakończeniu projektu.

Obecnie pracujemy nad finałowym, podsumowującym eventem, który będzie miał miejsce w naszej szkole. O szczegółach będziemy informować poprzez nasze konto facebookowe oraz lokalne media. Nasza głowa jest pełna pomysłów i inspiracji zaczerpniętych od krakowskich wolontariuszy.  Bądźcie gotowi na wiele naszych innowacyjnych, niekonwencjonalnych działań  na rzecz wszystkich mieszkańców naszego regionu!