foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


95 7620355
zsp.drezdenko@wp.pl

Egzaminy zewnętrzne

Tłumacz strony

 

 

Ciekawa inicjatywa uczniów drezdeneckiej „budowlanki”.

 

      Stadion Narodowy w Drezdenku? Mając na myśli obiekt znajdujący się w Warszawie  wydaje się to nierealne. Uczniowie Technikum Budowlanego w Drezdenku uważają jednak, że każdy obiekt sportowy umiejscowiony w naszej gminie ma rangę narodowego i realizują właśnie swoje przedsięwzięcie, na które  pozyskali dofinansowanie ze środków publicznych.„Przenosimy „narodowy” do nas” to projekt realizowany w ramach Budżetu Inicjatyw Obywatelskich „Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe” przez grupę nieformalną  „Budowlanka” pod opieką Stowarzyszenia Alternatywna Gmina w Drezdenku.

    Stanowimy grupę wspaniałych, zgranych, młodych ludzi klasy maturalnej Technikum Budowlanego w Drezdenku, którzy swoją przyszłość wiążą z naszym regionem.   Podczas wielu rozmów zauważyliśmy, że często brakuje nam inicjatywy. Narzekamy, że nic się w mieście nie dzieje, nie ma miejsc na realizację pasji sportowych np. skateparku. Gminna  infrastruktura sportowo-rekreacyjna pozostawia „wiele do życzenia”, a jednocześnie nie robimy nic aby to zmienić.  Dlatego podjęliśmy się realizacji przedsięwzięcia, które zwiększy nasz samorozwój, a jednocześnie będzie pobudzało do działania  innych mieszkańców naszego regionu. Jako młodzi budowlańcy chcemy zainicjować powstawanie nowych obiektów  infrastruktury rekreacyjnej poprzez znalezienie platformy porozumienia dla jednostek samorządowych, instytucji dysponujących środkami publicznymi na te cele oraz nas czyli okolicznych mieszkańców stowarzyszonych w różnych formach (małych klubach sportowych, kołach gospodyń wiejskich itp.).

     Pierwsza faza projektu została już zrealizowana. Skorzystamy z zaproszenia wyższej uczelni naszego regionu - Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego i udaliśmy się do Zielonej Góry na zwiedzanie jej obiektów oraz zaplecza akademickiego. Spotkało nas niezwykle miłe przyjęcie na wydziale Inżynierii Lądowej, po którym oprowadzał nas Pan  mgr inż. Bartosz Michalak. Władze uczelni bardzo pozytywnie oceniły nasze działania, proponując nawiązanie bliższej współpracy z naszą szkołą i jednocześnie zadeklarowały pomoc w zakresie opracowania wraz ze swoimi studentami koncepcji projektowej obiektów sportowych naszej gminy.

  Następnego dnia z Lotniska w Babimoście udaliśmy się samolotem do stolicy, gdzie zwiedziliśmy obiekt Stadionu Narodowego. Niesamowitych wrażeń dostarczył nam zwłaszcza „Ekstremalny Narodowy”, czyli zjazd na linach zawieszonych bardzo wysoko,  pod kopułą stadionu. Wielu z nas musiało przełamać własne słabości, ale mamy świadomość, że wśród budowlańców nie ma miejsca na „lęk wysokości”. Odbyliśmy również  spacer pobliskimi „Bulwarami Wiślanymi”, oddanymi do użytku w czerwcu tego roku, które już teraz stały się jednym z najpiękniejszych miejsc tego typu w Europie. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc (niespotykane place zabaw dla dzieci, miejsca wypoczynku jak np.  plaże, wypożyczalne sprzętu wodnego, mariny , zaplecze gastronomiczne), które w pewien sposób możemy w zaadoptować również w naszym regionie.

Dzięki życzliwości Wydziału Budownictwa Politechniki Warszawskiej zapoznaliśmy się z ofertą edukacyjną uczelni kierowaną do nas, przyszłych absolwentów Technikum Budowlanego.

Następnym punktem było Centrum Nauki Kopernik. Świat nauki bardzo nas pasjonuje, głównie od strony praktycznej. Ta wizyta dodatkowo rozbudziła nasze pasje i predyspozycje techniczne. Niezwykłe wrażenie wywarła na nas wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, która zakończyła nasz dwudniowy pobyt w stolicy i następnie odbyliśmy lot powrotny do Babimostu.

Niezwłocznie po powrocie rozpoczęliśmy  przygotowania do organizacji wydarzenia jakim jest event, który będzie miał miejsce w naszej szkole, promujący budowę obiektów rekreacyjnych przez lokalną społeczność ze środków publicznych. O szczegółach będziemy na bieżąco informować poprzez lokalne media i naszą stronę facebookową. Realizacja projektu jeszcze twa, więc na podziękowania przyjdzie jeszcze pora. Jesteśmy jednak pod niesamowitym wrażeniem wsparcia naszych działań,  jakie otrzymujemy zarówno od instytucji publicznych  jak i zwykłych mieszkańców. Zachęcamy wszystkich lokalnych społeczników, aby przekazywali nam sugestie co do obiektów sportowo-rekreacyjnych, które mogą powstać w naszej Gminie, uwzględnimy je z pewnością podczas dalszej realizacji przedsięwzięcia.